středa 19. srpna 2009

Wicklow Mountains


Druhý den, hned po výletu do Powerscourt Estate, jsme se vydali do samotného pohoří Wicklow.
Poprvé jsme využili možnosti svézt se s poznávací cestovní kanceláří, která podniká celodenní výlety do pohoří. Tuto možnost jsme zvolili poté co jsme si propočítali všechny možné varianty výletu. Vlaky sem nejezdí, půjčení auta na jeden den je drahé a bloudit pěšky se nám tady taky nechtělo. Nehledě toho bychom skoro nic nestihly projít. Proto ta cestovka. Řidič nám dělal zároveň průvodce a ukázalo se že o těchto horách ví opravdu hodně a ne jako nějací průvodci co mluví jako knihy...
Z centra Dublinu jezdí cestovek několik, až na vyjímky téměř stejné trasy. My jsme si vybrali Day Tours, protože jako jedni z mála měli malý, velkými okny prosklený autobus. Cena byla také dobrá, 23euro na hlavu.
Start byl v 9 ráno z O'connell Street.
První zastávka byla v přístavu Bulloch Harbour Dalkey kam se sjíždějí rybáři z blízkého okolí a prodávají zde své úlovky.
Druhá zastávka už byla ve Wicklow v zrenovované budově vítajíc předem dohodnuté zákazníky na kafe a k možnosti si koupit nějakej ten suvenýr. U tohoto domu také protéká potok, nad kterým se tyčí zachovalý kamenný most Derrybawn Bridge z roku 1700.
Třetí zastávka, byla tou z mého pohledu nejočekávanější. Jednalo se o Glendalough (irsky: Gleann Dá Loch, v překladu "Údolí dvou jezer"). Toto ledovcové údolí umístěné v centru pohoří Wicklow bylo proslaveno už v 6.st raného středověku, kdy zde sv.Kevin kněz, poustevník položil základy klášterní osady. Tato osada byla zničena roku 1398 Anglickými vojsky. Válcovitá kamenná věž a kamenné domy však zůstaly dodnes. Věž sloužila v dobách ohrožení jako úkryt pro místní. V případě ohrožení se do ní lezlo po provazovém žebříku oknem. Věž proto nikdy neměla z bezpečnostních důvodů vchod. V okolí věže je velmi starý hřbitov, ruiny kláštera a malý kostelík. Na tomto místě, jsme dostali asi 2 hodiny času na prohlídku okolí, dost na procházku kolem jednoho ze dvou jezer v mohutném údolí.
Čtvrtá zastávka, 5 minut od Glendalough, byla určena na jídlo a občerstvení v malinké vesničce plné restaurací a shopů pro turisty.
Pátá zastávka byla u úzké silnice nad ohromným pozvolně padajícím vodopádem Glenmacnass Waterfall.
Šesté místo, které jsme navštívili byl Sally Gap. Je to jakési horské sedlo s typickou krajinou, vzácnou květenou a širokým výhledem po okolí. V této oblasti se vyskytuje mnoho Lišek. My jsme však žádnou neviděli.
Sedmá a poslední zastávka, byla vysoko nad jezerem Lough Tay. Jezero leží ve skalnatém údolí. I ze zhora je vidět tmavě hnědě zbarvená voda v něm a proto se mu říká, že je to největší pinta Guinnesse v Irsku. V tomto krásném údolí u jezera, se natáčeli i scény z filmu Statečné srdce, ps.I love you a Excalibur.
Celý výlet bych ohodnotil na výbornou. Nenadřete se, podíváte se na hodně míst, dobře se najíte a ještě se od průvodce dozvíte spoustu zajímavostí o této krajině, kterých by jste si pravdě podobně vůbec nevšimli. Možná jsem čekal od Wicklow trochu více. To je však tím, že každý o Wicklow hodně mluví (nej,nej,nej...). Kdybych mohl porovnávat, přirovnal bych to naší Šumavě. Kopcovitý terén plný dech beroucích míst a parádní místo pro aktivní i pasivní odpočinek.

2 komentáře:

Anonymní řekl(a)...

Nazdar Jito a Pajo, tuhle cestu jsme podnikli taky, kdyz jsme byli v Dublinu. A stejne jako vy jsme byli nadseni:) Viki

Unknown řekl(a)...

Ahoj, líbí se mi jak si užíváte. Taky bych bral. jen tak dál.